Články 2009|Articles 2009

Zoznam všetkých článkov a príspevkov z medií za rok 2009

AQUAPOLIS

Hospodárske noviny – príloha Slovenský development 16.11.2009
Strana: 8

Business centrum Trnava

Už o pár mesiacov otvoria v Trnave prvé business centrum v Trnavskom kraji, ktoré poskytne úplne nové pracovné podmienky pre firmy nielen z Trnavy, ale aj zo širokého okolia.

Business Centrum Trnava je prvý administratívno-obchodný projekt v Trnavskom kraji. Po Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici tak v apríli 2010 pribudne moderné biznis centrum aj v Trnave.

Vlastník projektu v spolupráci s developerom sa rozhodli pre atraktívnu a dynamicky sa rozvíjajúcu lokalitu mesta, v okolí budovy sa nachádzajú prevádzky veľkých obchodných reťazcov, čo prispieva k tomu, že táto časť Trnavy sa stane jedinečným administratívno-obchodným centrom mesta. Business centrum má zároveň aj strategicky výhodnú polohu s dobrou dopravnou dostupnosťou tak v rámci mesta, ako aj napojením na diaľnicu. Autor projektu Ing. Arch. Viliam Čuperka z trnavskej architektonickej kancelárie FAN-ARCH navrhol budovu ako tri vzájomne prepojené architektonické celky, označené ako A, B, C. Každá časť má rôzny počet podlaží (časť A sedem a časti B a C päť podlaží) a každá zároveň disponuje dvoma vlastnými výťahmi pre 8 osôb, čo nepochybne prispeje ku komfortu budúcich vlastníkov kancelárskych priestorov.

Pod celým komplexom sa nachádzajú dvojpodlažné garáže, ktoré poskytnú pohodlné parkovanie pre 250 áut. Ďalších 26 parkovacích miest bude na parkovisku pred komplexom. V budove bude k dispozícii 12 200 m2 kancelárskych priestorov a ďalších 1 800 m2 bude určených na obchodné prevádzky a služby.

Svojim budúcim nájomníkom poskytne všetko, čo zodpovedá štandardu moderných kancelárskych priestorov. Jednotlivé kancelárie budú plne prispôsobené požiadavkám klientov tak veľkosťou, ako aj vybavením. Pôdorys si klienti budú môcť prispôsobiť vlastným predstavám, či už dajú prednosť otvorenému priestoru, alebo samostatným kanceláriám s vnútornými deliacimi priečkami. Individuálnym požiadavkám bude prispôsobené aj vybavenie kancelárií. Samozrejmosťou je separátne riadená klimatizácia a vykurovanie, ako aj technická podpora riadená cez ústredňu a služby internetového providera. Priestory komplexu poskytnú prvotriedne služby od 24-hodinového servisu, ktorý zahŕňa profesionálnu strážnu službu, kontrolovaný prístup do budovy, až po elektronicky kontrolovaný protipožiarny systém. V prízemných častiach budú situované reštaurácie, kaviarne, ako aj obchodná galéria, banka, lekáreň, fitnescentrum či notár.

Investorom a vlastníkom projektu je spoločnosť:

Tatra Residence, s.r.o., Hodžovo námestie 3, 811 06 Bratislava

Developerom je:

PRODEAL, a.s., Továrenska 10, 811 09 Bratislava 

Nové biznis centrum bude mať aj polikliniku

Trnavské noviny 26.10.2009
Autor: Rašťo Piovarči
Strana: 7

V budove nového biznis centra Aquapolis okrem podnikateľov a firiem budú sídliť aj lekári. Počítajú tu totiž so zriadením polikliniky. TRNAVA. Nové biznis centrum Aquapolis otvoria o niekoľko mesiacov. Masívnu kampaň, cez ktorú chcú prilákať čo najviac” firiem a spoločností do svojich priestorov, však začali už v septembri.

Okrem nich svoje služby bude poskytovať aj súkromná poliklinika s približne dvadsiatimi ambulanciami, lekárňou a doplnkovými zdravotníckymi službami. “Prísť by sem mali aj obchodné spoločnosti, ktoré doteraz na Slovensku nemali zastúpenie – a odhodlávajú sa vstúpiť na náš trh. Rokujeme však aj so štátnymi inštitúciami,” uviedol riaditeľ developerskej spoločnosti Tatra Residence Miloš Sušársky. Ten upozornil, že Trnava je zatiaľ štvrtým krajským mestom, kde takéto biznis centrum existuje. V ňom budú už od apríla budúceho roku pracovať pobočky bánk a spoločností, ale tiež umývacia linka pre autá či fitnesscentrum. “Pre každého nájomníka sme prispôsobili priestory, ktoré sa dajú kedykoľvek zmeniť,” doplnil Sušársky. Doteraz evidujú viac ako tridsať záujemcov. Autorom projektu je architekt Viliam Čuperka. Ten povedal, že pri plánovaní budovy rešpektovali všetky požiadavky a pripomienky mesta. “Znížili sme jej výšku o jedno podlažie. Budovu tvoria tri navzájom prepojené architektonické celky,” vysvetlil. Súčasťou biznis centra sú tiež parkovacie plochy pre 250 áut. Pre obchodné prevádzky a služby vyčlenili v centre 1800 metrov štvorcových priestoru. Kancelárske priestory zaberú 12 200 metrov štvorcových. Spoločnosť prispela aj na vybudovanie cyklistického chodníka, ktorý otvorili už v januári tohto roku.

Business Centrum Aquapolis – Trnava

etrend.sk 22.10.2009
Zaradenie: TRENDreality

Business Centrum Trnava je prvý administratívno – obchodný projekt v Trnavskom kraji. Po Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici tak v apríli 2010 pribudne moderné biznis centrum aj v Trnave.
Vlastník projektu v spolupráci s developerom sa rozhodli pre atraktívnu a dynamicky sa rozvíjajúcu lokalitu mesta, v okolí budovy sa nachádzajú prevádzky veľkých obchodných reťazcov, čo prispieva k tomu, že táto časť Trnavy sa stane jedinečným administratívno – obchodným centrom mesta. Business centrum má zároveň aj strategicky výhodnú polohu s dobrou dopravnou dostupnosťou ako v rámci mesta tak aj napojením na diaľnicu.
Autor projektu Ing. Arch. Viliam Čuperka z trnavskej architektonickej kancelárie FAN-ARCH, navrhol budovu ako tri vzájomne prepojené architektonické celky, označené ako A, B, C.
Každá časť má rôzny počet podlaží (časť A sedem a časti B a C päť podlaží) a každá zároveň disponuje dvoma vlastnými výťahmi pre 8 osôb, čo nepochybne prispeje ku komfortu budúcich vlastníkov kancelárskych priestorov.
Pod celým komplexom sa nachádzajú dvojpodlažné garáže, ktoré poskytnú pohodlné parkovanie pre 250 áut. Ďalších 26 parkovacích miest bude na parkovisku pred komplexom.
V budove bude k dispozícii 12 200 m2 kancelárskych priestorov a ďalších 1 800 m2 bude určených na obchodné prevádzky a služby.
Svojim budúcim nájomníkom poskytne všetko čo zodpovedá štandardu moderných kancelárskych priestorov.
Jednotlivé kancelárie budú plne prispôsobené požiadavkám klientov ako vo veľkosti, tak aj vybavením. Pôdorys si klienti budú môcť prispôsobiť vlastným predstavám, či už dajú prednosť otvorenému priestoru, alebo samostatným kanceláriám s vnútornými deliacimi priečkami. Individuálnym požiadavkám bude prispôsobené aj vybavenie kancelárií. Samozrejmosťou je separátne riadená klimatizácia a vykurovanie, ako aj technická podpora riadená cez ústredňu a služby internetového providera.
Priestory komplexu poskytnú prvotriedne služby od 24-hodinového servisu, ktorý zahŕňa profesionálnu strážnu službu, kontrolovaný prístup do budovy až po elektronicky kontrolovaný protipožiarny systém. V prízemných častiach budú situované reštaurácie, kaviarne ako aj obchodná galéria, banka, lekáreň, fitness centrum, či notár.
Súčasťou projektu výstavby business centra Aquapolis bolo aj vybudovanie cyklistického chodníka medzi ulicami Piešťanská a Okružná, ktorý je vedený súbežne s chodníkom pre peších po pravej strane na Veternej ulici. Obyvateľom Trnavy slúži od 14. januára 2009.
www.aqapolis.sk
Investorom a vlastníkom projektu je spoločnosť:
PRODEAL, a.s.
Továrenska 10, 811 09 Bratislava
Developerom je:
Tatra Residence, s.r.o.
Hodžovo námestie 3, 811 06 Bratislava
Spoločnosť Tatra Residence, s.r.o. realizovala napríklad projekty:
1) Tatra Panónia (Bratislava Petržalka)
Projekt realizovaný v období 1/2006-7/2007 (19 mesiacov). Kolaudácia v 11/2007.
2) Tatra City (Bratislava Petržalka)
Začiatok výstavby: máj 2007
Koniec výstavby: apríl 2009
Právoplatné kolaudačné rozhodnutie: 25.5.2009
Celková hrubá podlahová plocha admin. budovy: 15.801 m2
Celková hrubá podlahová plocha bytového domu: 19.364 m2
Z viacerých rozpracovaných projektov sú to hlavne projekty:
1) Obchodné centrum Glavica – Devínska Nová Ves
Predpokladaný začiatok výstavby: január 2010
Predpokladaný koniec výstavby: október 2010
Celková hrubá podlahová plocha: 11.000 m2
2) Dunajská ulica (Bratislava – Staré mesto) – polyfunkčný objekt
Predpokladaný začiatok výstavby: november 2009
Predpokladaný koniec výstavby: apríl 2011
Byty: 16
Administratívne priestory: 16
Obchodné priestory: 3
Parkovacie miesta: 60
Stavbu financuje Tatra banka.

Bizniscentrum otvoria na jar

Trnavské noviny 28.9.2009
Autor: SITA
Strana: 3

Trnava bude po Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici štvrtým slovenským mestom s vlastným bizniscen-trom. Aquapolis stavajú v blízkosti obchodných centier na Veternej ulici, centrum má byť dokončené v marci 2010. TRNAVA. Ako uviedol riaditeľ developerskej spoločnosti Tatra Residence Miloš Sušársky, okrem administratívnych priestorov budú ponúkať aj služby, ako napríklad fitnes-centrum či umyváreň áut.
Štvrtinu administratívnych priestorov bude zaberať poliklinika spoločnosti ProCare s 20 ambulanciami a lekárňou.
“Z celkovej kancelárskej plochy 12-tisíc metrov štvorcových je už zazmluvnených 30 až 35 percent, čo predstavuje 25 až 30 subjektov,” uviedol Sušársky. V areáli bizniscentra vznikne aj 290 parkovacích miest.
Sedempodlažný objekt bude pozostávať z troch častí, náklady na jeho výstavbu majú byť približne 25 miliónov eur.
Pri stavbe bizniscentra museli brať investori do úvahy požiadavky mesta. “Museli sme dodržať stanovený počet podlaží budovy.
Tiež sme sčasti financovali vybudovanie cyklochodníka od Veternej po Okružnú ulicu,” informoval architekt projektu Viliam Čuperka.
Spoločnosť Tatra Residence vznikla za účelom realizácie investičných aktivít skupiny Tatra banka v oblasti developerskej činnosti.
Orientuje sa najmä na bytovú výstavbu v Bratislave a v menšom rozsahu aj na výstavbu a prenájom kancelárskych priestorov. Vlastníkom a investorom projektu trnavského bizniscentra je firma Prodeal, a. s.

V trnavskom biznis centre bude aj ProCare

etrend.sk 25.9.2009
Autor: Ľuboš Mistrík
Zaradenie: TRENDreality

Aquapolis od Tatra banky už pozná niektorých nájomcov i výšku nájomného Prvá moderná kancelárska budova v okresnom meste sa blíži k termínu dokončenia. Časť priestorov v trnavskom Aquapolise je už zarezervovaných, výška nájomného dosahuje približne 12 až 13 eur/m2/mesiac. Developerská spoločnosť Tatra Residence, dcéra banky, predpokladá otvorenie na jar budúceho roka, v súčasnosti spúšťa výraznejší marketing.
K dispozícii je približne 12-tisíc štvorcových metrov prenajímateľných priestorov, firma je ochotná prenajímať aj minimálne výmery. Najmenšie priestory majú len niekoľko desiatok m2, v prípade záujmu ich možno spojiť. “Štvrtinu plochy si prenajalo medicínske centrum ProCare,” hovorí Miloš Sušarský, riaditeľ Tatra Residence. Podľa neho ďalších 30 až 35 % je už taktiež obsadených.
Záujem majú aj štátne inštitúcie, firma má 10 až 15 návštev v showroome, ktorý nedávno otvorila na stavbe. Medzi ďalších nájomcov má patriť pobočka banky, fitnes centrum, v ProCare bude okrem 20 ambulancií aj lekáreň. Na prízemí budú obchodné priestory s plochou 2-tisíc m2, v dvoch podzemných podlažiach zaparkuje 290 áut.
Projekt medzi Veternou a Piešťanskou sa oproti pôvodným plánom významnejšie nemenil, budova je rozdelená na tri časti, pričom najvyššia má sedem podlaží, dve nižšie päť. Tatra však našla miesto pre ďalšie plochy, podľa M. Sušarského sa podlahová plocha zväčšovala o 5 až 7 percent oproti konceptu pôvodného majiteľa projektu. Tým bola spoločnosť Karavela, neskôr projekt aj s územným rozhodnutím predala firme Prodeal. Dnes je Prodeal vlastníkom projektu, developerom je dcéra banky.
Biznis centrum má byť hotové podľa plánov v marci budúceho roka, kolaudáciu odhadujú zástupcovia firmy na apríl 2010. Celkové náklady na výstavbu sa dosiahnu približne 25 miliónov eur, pričom “vďaka kríze nemáme problém dodržať termíny ani náklady”, pochvaľuje si M. Sušarský.
Centrum ProCare je súčasťou avizovaného rozširovania siete minulý rok. Súkromné zdravotnícke zariadenie pod hlavičkou finančnej skupiny Penta expanduje do viacerých miest, v súčasnosti stavia poliklinku v Petržalke, Nitre a Seredi. Novú budovu si postavila v Košiciach, okrem nej má ďalšie priestory v Bratislave a Žiari nad Hronom.

V Trnave stavajú bizniscentrum Aquapolis

HN 25.9.2009
Autor: sita
Strana: 13
Zaradenie: Podniky a trhy

Trnava – V Trnave stavajú bizniscentrum Aquapolis, ktoré má byť dokončené v marci 2010. Ako informoval riaditeľ developerskej spoločnosti Tatra Residence Miloš Sušársky, sedempodlažný objekt bude pozostávať z troch častí, náklady na jeho výstavbu majú byť približne 25 miliónov eur.
“Z celkovej kancelárskej plochy 12-tisíc štvorcových metrov je už zazmluvnených 30 až 35 percent, čo predstavuje 25 až 30 subjektov,” uviedol Sušársky. V areáli bizniscentra vznikne aj 290 parkovacích miest. Pri stavbe bizniscentra museli brať investori do úvahy požiadavky mesta. “Museli sme dodržať stanovený počet podlaží budovy. Tiež sme sčasti financovali vybudovanie cyklochodníka,” informoval architekt projektu Viliam Čuperka.
Spoločnosť Tatra Residence uskutočňuje investičné aktivity skupiny Tatra banka v oblasti developerskej činnosti. Orientuje sa najmä na bytovú výstavbu v Bratislave a výstavbu a prenájom kancelárskych priestorov.

V Trnave stavajú bizniscentrum za približne 25 mil. eur

aktuality.sk 24.9.2009
Autor: SITA

V Trnave stavajú bizniscentrum Aquapolis, ktoré má byť dokončené v marci 2010.
Ako informoval riaditeľ developerskej spoločnosti Tatra Residence Miloš Sušársky, sedempodlažný objekt bude pozostávať z troch častí, náklady na jeho výstavbu majú byť približne 25 miliónov eur. “Z celkovej kancelárskej plochy 12 tisíc metrov štvorcových je už zazmluvnených 30 až 35 percent, čo predstavuje 25 až 30 subjektov,” uviedol Sušársky. V areáli bizniscentra vznikne aj 290 parkovacích miest.
Pri stavbe bizniscentra museli brať investori do úvahy požiadavky mesta. “Museli sme dodržať stanovený počet podlaží budovy. Tiež sme sčasti financovali vybudovanie cyklochodníka,” informoval architekt projektu Viliam Čuperka.
Spoločnosť Tatra Residence vznikla za účelom realizácie investičných aktivít skupiny Tatra banka v oblasti developerskej činnosti. Orientuje sa najmä na bytovú výstavbu v Bratislave a v menšom rozsahu aj na výstavbu a prenájom kancelárskych priestorov. Vlastníkom a investorom projektu trnavského bizniscentra je firma Prodeal, a.s.
ZDROJ – SITA, Foto: SITA

Kancelárie: dôvodov na úsmev ubúda

TREND 17.9. 2009 / etrend.sk 23.09.2009
Autor: Martin Rojko
Zaradenie: TRENDreality

Projekty spomaľujú alebo zastavujú, v Bratislave sa dokončí polovica avizovanej výmery Súčasnosť v akomkoľvek segmente realitného trhu vzbudzuje všetko iné, len nie optimistický úsmev. Platí to aj pre kancelársky biznis. TREND ešte na jar avizoval, že tento rok bude úspechom aj polovica z objemu kancelárskej plochy dokončenej vlani. To by znamenalo zhruba 90-tisíc administratívnych štvorcov, čo sa o pár mesiacov neskôr javí ako optimistický variant.
Stopiek viac
Vlani ešte nebolo veľa projektov vo výstavbe, ktoré mali výraznejšie meškanie, brzdili výstavbu alebo ju úplne zastavili. V súčasnom období je už takýchto väčšina a ukončenie budovania podľa pôvodného harmonogramu je skôr raritou. Darí sa to najmä väčším hráčom na trhu. Najväčšou porciou v tomto roku s 35-tisíc m2 je, a aj ostane, v júni skolaudovaná druhá časť petržalského Digital Parku od Penta Investments. Značný kus z koláča v podobe 20-tisíc m2 si chce utrhnúť aj rakúsky Immorent so štvrtou fázou Galvaniho Business Centra neďaleko letiska. Investor avizuje dokončenie ešte v tomto roku.
To však už, naopak, nestihne jeden z viacerých pripravovaných petržalských projektov – Panon Office od ALK Variant. Značne zvoľnené tempo výstavby neposkytuje vyhliadky na skoršie dokončenie ako v budúcom roku. Toto konštatovanie nemožno zopakovať pri pár metrov vzdialenom pozemku pre pripravované dvojičky Emporia, kde developerská a investorská spoločnosť Quinlan Private Golub už aj oficiálne priznala zastavenie výstavby. A tak prvou dokončenou z avizovaných administratívnych budov na Panónskej ceste je “mediálny dom” Central 5 od spoločnosti Vinton Development, patriacej do skupiny vydavateľstva Axel Springer. Na jeseň chce kolaudovať svoj Omnipolis na Trnavskej ceste spoločnosť Omnia.
K projektom, ktorých dokončenie sa presúva na budúci rok, patrí River Park od J&T Real Estate. Developer pritom zastavil stavebné práce aj na Westend Square na Patrónke a na ich skoré rozbehnutie to nevyzerá. Rovnako sa (ne)vyvíja piata časť Bratislava Business Centre v biznis zóne okolo Prievozskej ulice pod taktovkou rakúskej CA Immo International.
Pri pohľade do regiónov situácia nie je výrazne odlišná, hoci rozostavaných je v súčasnosti najviac kancelárskych budov v histórii. Viaceré “príliš smelé” plány developerov padli, príkladom môžu byť žilinské firmy SSiM alebo Istrofinal, plánujúce priniesť do mesta administratívne vežiaky. Veľa podobných zámerov existuje aj v Košiciach, no v súčasnosti sa stavia len časť z nich. Aj tak je v meste viac ako 40-tisíc m2 rozostavanej plochy administratívy s potenciálom dokončenia budúci rok. Najvýznamnejším projektom je Cassovar Business Centre v polyfunkčnom areáli od investora Global Group, ktorý by mal na prelome rokov dokončiť prvú časť so zhruba 16-tisíc m2 prenajímateľných plôch.
Spoločnosť VSH Development stavia druhú časť Business Centre Košice s 11-tisíc m2. K rozbehnutým projektom patrí aj Business Center Moldavská s vyše sedemtisíc m2, ktoré chce rovnomenný investor dokončiť na jar budúceho roka. V rovnakom období chce v Trnave spoločnosť Prodeal priniesť prvé väčšie biznis centrum s názvom Aquapolis, ktorého výmera je 12-tisíc m2. BZ Group stavia v Poprade polyfunkčný Horse, kde by malo pribudnúť 10-tisíc m2. Výkopové práce na administratívnom vežiaku v areáli nitrianskych Mlynov nedávno odštartovala spoločnosť Invest In.
Prenájmov menej
Neradostnú situáciu na kancelárskom trhu od vlaňajšej jesene najviditeľnejšie badať na výmere uzatvorených nájomných zmlúv. Zatiaľ čo v poslednom kvartáli roka 2008 si firmy prenajali v Bratislave vyše 40-tisíc m2, v prvých troch mesiacoch tohto roka len polovicu z toho (23-tisíc m2) a v druhom kvartáli 2009 už iba 16 500 m2. Celkovo za prvý polrok realizovaný dopyt klesol medziročne o tretinu. Realitní agenti pozorujú trend čoraz menších transakcií, v druhom štvrťroku predstavovali priemerne 500 m2, pričom najčastejšie išlo o mediánovú výmeru 262 m2. Stúpa početnosť podnájmov, teda ďalšieho prenajatia už prenajatých priestorov firmou. Z celkovej výmery transakcií na jar predstavovali podľa poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis štyri zmluvy o podnájme 16 %, zatiaľ čo v úvode roka prebehla jedna takáto transakcia.
K najväčším nájmom za prvý polrok patrí sťahovanie spoločnosti Ido Hutný projekt do Lakeside Parku (2 900 m2) a Vodohospodárskych stavieb do Administratívneho centra Petržalka (1 200 m2), Udržať kľúčového klienta v jednom z administratívnych vežiakov pri Poluse sa podarilo rakúskemu Immoeastu. Spoločnosť IBM, ktorá zaberá väčšinu z 22-tisíc m2, tu predĺžila nájomnú zmluvu na ďalšie obdobie. V prázdninovom období sa HB Reavis Group podarilo pritiahnuť do druhej časti ABC spoločnosť Emerson, ktorá sem presťahuje svoje podporné centrum z inej lokality hlavného mesta. V nových priestoroch obsadí zo začiatku 1 700 m2 s možnosťou ďalšieho rozšírenia.
Menej uzatvorených prenájmov sa odráža na prázdnejších budovách, a to aj skôr skolaudovaných. Pred vyše rokom otváral TriGranit svoj Lakeside Park pri Kuchajde, v súčasnosti hlási zhruba polovičnú obsadenosť. Podobne je na tom AC Petržalka. O niečo lepšie sa darí druhým pokračovaniam Apollo Business Centre a nedávno otvorenému Digital Parku, v ktorých firmy obsadili dve tretiny priestorov.
K spokojnosti budú mať ešte ďalej developeri Omnipolisu, a Centrálu 5, ktoré sú už v podstate hotové. A úsmevmi nežiaria ani majitelia pripravovaných administratívnych projektov Panon Office, River Park, či Eurovea. Viac ako z polovice by mala byť zaplnená štvrtá budova Galvaniho Business Centra.
Vzhľadom na upadajúci dopyt a nárast neobsadených priestorov neprekvapuje poklesu nájomného, hoci nie všetci realitní agenti či developeri ho oficiálne priznávajú. Jednou z výnimiek môže byť King Sturge, ktorý vo svojom júnovom prieskume o kancelárskych priestoroch v Európe potvrdzuje pokles pri vnútromestských kanceláriách v Bratislave o 6,7 percenta v porovnaní s marcom. To znamená zníženie o jedno euro na 14 /m2/rok. A hoci podľa kvartálnej zmeny výšky je Bratislava približne v polovici rebríčka, podľa hodnoty nájomného sa tým jednoznačne zaradila na posledné miesto zo sledovaných miest. Tento text bol súčasťou prílohy EXTRA REALITY, ktorá vyšla v TRENDE číslo 37/2009.

Biznis pri trnavskom Tescu otvoria na jar

www.eTrend.sk 10.7.2009
Autor: Ľuboš Mistrík

Prvé moderné biznis centrum v Trnave má byť hotové na jar budúceho roka. Projekt pri nákupnej galérii Tesco už má dokončenú hrubú stavbu a pozná aj časť svojich nájomníkov. Developerom je dcéra banky, spoločnosť Tatra Residence, vlastníkom a investorom projektu je Prodeal, a.s., ktorá ho predtým kupovala od inej firmy.
Projekt pomenovaný Aquapolis je rozdelený na tri časti, najvyššia má sedem podlaží, dve nižšie päť. Budova poskytne 12 200 štvorcových metrov kancelárií a 1 800 m2 priestorov pre obchody a služby. Pod ňou budú dve podzemné podlažia garáží, ktoré spolu s kapacitami na povrchu prinesú 276 miest.
“Obsadenosť je na úrovni 27 %,” hovorí projektový manažér Pavol Brúnai. Konkrétnu výšku nájomného nespresnil, nakoľko to závisí od viacerých faktorov.
Predpokladaný termín dokončenia je marec 2010, celkové náklady podľa P. Brúnaia dosiahli 30 miliónov eur. Financujúcou bankou je Tatra.
Aquapolis bude prvým väčším kancelárskym centrom moderného typu v Trnave. Pôvodným vlastníkom projektu aj navrhovateľom výstavby bola spoločnosť Karavela. Tá projekt aj s územným rozhodnutím predala v roku 2006 firme Prodeal.
Tatra Residence ako developer postavila v Bratislave bytovku s administratívnym vežiakom TatraCity a obytný dom Tatra Panónia. Pripravuje aj stavať v centre mesta na Dunajskej a v okrajovej časti – Devínskej Novej Vsi.
Vizaulizácia a foto – Prodeal

V Trnave postavia biznis centrum

ASB 6.7.2009
Autor: IVASO
Strana: 24

Nové Business Centrum Trnava vyrastie ďalej od užšieho centra, v zóne obchodov a služieb s dobrým dopravným napojením. Nadväzovať bude na obchodné domy Tesco a Arkadia, ktoré sú postavené neďaleko vodárenskej veže.
Biznis centrum ponúkne svojim zamestnancom okrem moderných kancelárskych a obchodných priestorov aj dostatok služieb a obchodov.
Pôvodná myšlienka biznis centra pochádza od spoločnosti Karavela. Projekt však neskôr odkúpila nová spoločnosť, pričom už bolo vydané územné rozhodnutie na stavbu, s vlastníckym vyrovnaním pozemkov s výmerou okolo 14-tisíc m2.
Nový investor nadviazal na jestvujúci koncept projektu len s minimálnymi zmenami.
Biznis centrum tvoria tri vzájomne prepojené a na seba nadväzujúce celky. Sedempodlažný blok A s posledným ustupujúcim podlažím spája so šesťpodlažným blokom C (tiež s ustúpeným najvyšším podlažím) štvorpodlažný prechodový blok B. Klimatizované kancelárske priestory s nadštandardným vybavením sú navrhnuté tak, aby umožňovali dostatočnú variabilitu pre individuálne požiadavky nájomcov.
Medzi budúcimi nájomcami bude banka, poisťovňa, kancelária právnika, notára, audítora a pod. Obchodné priestory zastrešia lekáreň, predajňu tlače, zastúpenie mobilného operátora a iné služby. Stravovanie klientov a zamestnancov zabezpečí reštaurácia a kaviarne.
K dispozícii bude aj jedáleň pre 500 až 800 osôb. Na parkovanie poslúžia dvojposchodové podzemné garáže s 290 státiami.
V rámci úprav okolia, vrátane časti územia, do ktorého vyústi reštaurácia s terasou, sa vybuduje príjemná oddychová zóna. Predpokladaným termínom ukončenia výstavby biznis centra s plochou 11-tisíc m2 kancelárskych priestorov je prvý štvrťrok 2009.